Lobbytjänsten i ICT-City fick en fläkt från restaurangvärlden i våras när Elina Heinonen började arbeta på Turun Teknologiakiinteistöt. – Jag hade arbetat länge inom hotell- och restaurangbranschen och ville…
– Jag hade arbetat länge inom hotell- och restaurangbranschen och ville börja göra något nytt och annorlunda samt få en regelbunden rytm i mitt liv. Via mina tidigare arbetsplatser kände jag några personer på Turun Teknologiakiinteistöt och hade hört mycket gott om företaget från dem, berättar Elina Heinonen.
Heinonen sökte för första gången jobb på Turun Teknologiakiinteistöt våren 2022, när man sökte en medarbetare till lobbytjänsten i InfraCity, men då blev hon inte utvald till tjänsten. I våras blev man kontaktade från Turun Teknologiakiinteistöt och frågade om hon fortfarande var intresserad av att jobba i lobbyn – och det var hon.
Turun Tiedepuisto har varit bekant för Heinonen i många år, eftersom hon i början av 2000-talet utbildade sig till kock i DataCity vid Turun ammatti-instituutti. Hon hamnade i restaurangbranschen efter gymnasiet, fortfarande lite osäker på vad hon ville ha av framtiden.
– Jag hade ursprungligen velat studera konst- och hantverk, men funderade på om jag var tillräckligt konstnärlig. Därför slutade det med att jag studerade restaurangbranschen, vars goda stämning och avslappnade vibe drog med mig.
Heinonen arbetade länge på Hotell Marina Palace, där hon utöver kockuppgifterna ibland arbetade i matsalen, med möten, frukost och kvällsevenemang. Efter Marina började hon arbeta som kock på den lilla restaurangen Metsätähti i sin hemstad Nådendal.
”Jag ville börja göra något nytt och annorlunda.”
– På Marina var jag van vid fart och fläkt och stora evenemang. Efter att ha flyttat till ett mindre ställe märkte jag att jag saknade de större sammanhangen, berättar Heinonen.
Under coronapandemin lämnade många restaurangbranschen, och även Heinonen arbetade en tid i butik. När hon märkte att hon klarade sig bra där, uppmuntrade det henne att söka sig till nya karriärvägar. Heinonen upplever sitt nuvarande arbete som lagom varierat och socialt, och det har inte funnits några tråkiga stunder.
– I lobbytjänsten frågas det om mycket allt möjligt och jag möter dagligen mängder av människor från olika branscher. Jag svarar även på frågor i chatten på Turun Teknologiakiinteistöts webbplats, för vilken jag har behövt ta reda på allt som rör Turun Teknologiakiinteistöt.
Det nya arbetet har fört med sig en efterlängtad regelbundenhet i Heinonens liv och hon känner att hon har bytt bransch permanent. Till skillnad från vad hon trodde, har arbetet i lobbytjänsten inte inneburit att man måste sitta i kavaj, utan snarare en avslappnad stil och collegetröjor. Ibland uppstår även oväntade situationer på jobbet där man möter stora känslor och någon behöver tröstas.
– I våras fanns det två tjejer i ICT-City-lobbyn som hade kommit för sent till inträdesproven. De var naturligtvis oerhört besvikna och jag försökte trösta dem genom att säga att det kanske kan föra med sig något gott trots allt, för man vet aldrig vad livet har i beredskap, säger Heinonen, som själv är tvåbarnsmamma.