”Vi skämtade och skrattade på mötena”
edit Blogg 13.06.2023

”Vi skämtade och skrattade på mötena”

Hur såg Teknologiakiinteistöt ut i ögonen på en praoelev och vad överraskade Veera Nikula, som tillbringade en vecka på företaget i maj?

Jag är Veera Nikula, niondeklassare på prao hos Turun Teknologiakiinteistöt. Jag ville göra min prao här eftersom jag är intresserad av affärsverksamhet.

Från min första praodag kände jag mig som en del av gänget. Vänliga kollegor kom fram för att prata och lära känna mig. Jag blev förvånad över hur glatt och stöttande teamet här är. Jag såg också mycket känslor, och jag tycker att det krävs mod att våga vara öppen.

”Från min första praodag kände jag mig som en del av gänget.”

Vi skämtade och skrattade på mötena. Jag kunde be om hjälp var som helst och alla erbjöd sig att hjälpa till. Jag fick också påverka saker och bidra med nya perspektiv. Här kan alla arbeta självständigt och vara avslappnade i en bekväm arbetsmiljö. Man behöver inte heller vara rädd för att vara sig själv. Arbete betyder inte alltid att man är stressad, utan arbete handlar också om att ha kul, uttrycka sig, bolla idéer och vara kreativ.

Jag fick roliga uppgifter som var meningsfulla och intressanta. Jag blev introducerad för varje enhet, och den mest intressanta var kommunikation. Jag fick intervjua olika människor, skriva och delta i möten. Det kändes som att jag blev inkluderad som en riktig anställd. Särskilt inspirerades jag av företagets framgångsrika projekt och framtidsplaner.

Man strävar efter en bra arbetsmiljö här, och det syns inte bara hos människorna utan även i lokalerna. Det finns fina loungeområden överallt och konst både inomhus och utomhus. Om jag skulle beskriva mitt drömarbetsplats för framtiden, så skulle det vara denna. Jag rekommenderar att arbeta på Turun Teknologiakiinteistöt; här kan du bli sedd.

Veera Nikula