Utvecklings- och produktionslokaler för medicintekniska produkter inrättas i VitaCity för biomaterialföretaget Bonalive Biomaterials Oy. VitaCity-byggnaden på Biolinja 2 renoveras…
Utvecklings- och produktionslokaler renoveras i VitaCity-byggnaden på Biolinja 2 för Åbobaserade Bonalive Biomaterials Oy. Bonalive Biomaterials är ett hälsoteknikföretag grundat 2009 som utvecklar och tillverkar bioaktivt glas för implantat i människokroppen, som används för att ersätta ben och behandla infektioner.
Bonalive Biomaterials hyr cirka 2 400 kvadratmeter i VitaCity genom ett långsiktigt hyresavtal. Den tvåvåningsbyggnad som stod färdig 2002 byggdes ursprungligen som en forsknings- och utvecklingsanläggning, och nu görs den om för att möta Bonalive Biomaterials behov. Den största förändringen gäller renrummen; dessutom renoveras fastighetens kontorslokaler till en miljö med aktivitetsbaserat arbetssätt. Ändringarna påverkar inte byggnadens fasad. Renoveringen utförs av Rakennustoimisto Lundén Oy och Calto Oy. Rivningsarbetet på byggarbetsplatsen är redan igång och projektet färdigställs vid årsskiftet.
”Med de nya lokalerna kommer vi att kunna möta den växande efterfrågan på den globala infektionsmarknaden.”
Bonalive Biomaterials flyttar in i de nya lokalerna i början av 2025. Företaget, som sysselsätter 40 personer, är för närvarande verksamt i bland annat ICT-City och IndustryCity, och har dotterbolag i Tyskland, Italien och USA.
”Med de nya lokalerna är det möjligt för oss att öka vår produktionsvolym avsevärt, och vi kommer att kunna svara ännu bättre på den växande efterfrågan på den globala infektionsmarknaden. Att samla tillverkning, testning, innovation och kvalitetssäkring av våra produkter för benersättning och infektionslösningar under samma tak kommer också att effektivisera vår verksamhet. Vårt mål är att främja övergången till hållbara infektionslösningar, och i framtiden ser vi att våra produkter möjliggör en värld där infektioner behandlas utan antibiotika”, säger Heidi Rantala, VD för Bonalive Biomaterials.
På Teknologiakiinteistöt ses projektet som en viktig fortsättning på utvecklingen av vetenskapsparken, vilket bidrar till att öka antalet innovationsaktörer och arbetsplatser i området.
”Vi är glada över att kunna vara med och möjliggöra lokaler för en innovativ aktör som skapar framtidens produkter”, säger Mikko Lehtinen, VD för Teknologiakiinteistöt.
KOy VitaCity ägs av Turun Teknologiakiinteistöt (50 %), Ella Kodit Oy och Waiwela Oy.
Mer information:
Mikko Lehtinen
VD, Turun Teknologiakiinteistöt Oy
Tel. 0400 960 626
Heidi Rantala
VD, Bonalive Biomaterials Oy
Tel. 045 132 0207
Bonalive Biomaterials Oy är ett biomaterialföretag som erbjuder intelligenta infektionslösningar och tillverkar bioaktivt glas som främjar tillväxt och förankring av mänsklig benvävnad. Bonalive Biomaterials verkar i Åbo och har dotterbolag i Tyskland, Italien och USA samt distributionsverksamhet i över 40 andra länder. Företagets mission är att förändra framtidens hälso- och sjukvård genom teknik som bygger på starka kliniska bevis.